Artykuły dot. negocjacji

Krok 6 – porozumienie

Negocjator / Baza wiedzy / Porozumienie

Krok 6 – porozumienie

Mogłoby się zdawać, że o porozumieniu nie ma co pisać – przecież to koniec negocjacji. Nic bardziej mylnego. Porozumienie uwieńczające proces negocjacji to krok tak samo ważny jak każdy poprzedni – można na nim dużo wygrać i dużo przegrać. Nasze skupienie na sprawie nie może na tym etapie zaninkąć. Potrzebujemy wytrwać w zaangażowaniu do samego końca i często jeszcze dalej. O tym, o czym należy pamiętać, aby zawierać porozumienia na poziomie zawodowca przeczytasz w tym artykule.

Efekt, który chcesz uzyskać to wszystkie strony odchodzące od stołu ze zwycięstwem odczuwalnym oraz zwycięstwem realnym.

Rozróżniam dwa zwycięstwa, ponieważ są od siebie niezależne. Poczucie zwycięstwa to emocje, zachwyt i radość z produktywnie spędzonego czasu oraz ugrania dla siebie obiecującego kontraktu. Zwycięstwo realne to ekonomicznie wyrażalne uzasadnienie, że negocjacje zbliżą Cię do zrealizowania Twoich interesów. Ponadto zwróć uwagę, że mowa o zwycięstwie wszystkich stron. Będzie to efekt praktykowania negocjacji opartych o strategię wygrana – wygrana.  

W trakcie negocjacji

należy monitorować bieżące uzgodnienia. Spisywanie w widocznym dla wszystkich stron miejscu częściowych ustaleń w momencie ich powstawania może zaoszczędzić nieporozumień, gdy przyjdzie do sporządzenia ostatecznej wersji dokumentu. Pokładanie zaufania w ludzką pamięć w tym wypadku może się nie sprawdzić, szczególnie jeżeli podczas negocjacji miały miejsce eskalacje emocji, a lista punktów porozumienia jest bardzo długa.  

Gdy zbliżamy się do porozumienia

szczególną rolę odgrywają emocje. Zbliżając się do sukcesu, do którego prowadziła nas długa i często trudna droga, mamy naturalny odruch, aby zabezpieczyć umowę. Gdy wchodzimy w taki stan warto zachować spokój i skupienie oraz powstrzymać się od pochopnego podpisywania umowy. To jest czas, aby upewnić się, że liczby się zgadzają i nasze interesy są spełnione w zadowalającym stopniu. Jeżeli kontrakt jest poważny, nie wahaj się odroczyć podpisania go o dzień lub tydzień, aby się przespać, przemyśleć ustalenia, a najlepiej skonsultować wynik ze swoim partnerem biznesowym lub przekazać dane do sprawdzenia przez analityków.  

Uważaj na uszczypnięcie.

Końcówka rozmów to idealne miejsce na trik. W kontekście emocji opisanych w powyższym paragrafie, końcówka negocjacji to okoliczności sprzyjające by zastosować technikę uszczypnięcia. Polega ona dokładnie na tym, aby w momencie, gdy ustalenia są już zrobione przedstawić jeszcze jedno ostatnie żądanie, najlepiej  na tyle małe, aby partnerowi nie chciało się wracać do ponownego negocjowania. Często ten trik kamufluje się wymówką, że się zapomniało o jakimś drobiazgu lub pomyliło w obliczeniach. Należy więc uważać, aby nie dać się nakłonić do wręczenia prezentu. Negocjacje dążą do porozumienia, ale nie zawsze się nim kończą. W przypadku odejścia od stołu najważniejsze to zachować szacunek do partnera i swoją godność. Na koniec zawarcia porozumienia dobrym zwyczajem jest pogratulowanie partnerowi dobrych negocjacji. Ten miły gest to oznaka partnerstwa; podniesie mu poczucie wartości i sprawi, że będziesz miło zapamiętany na przyszłość.   Zobacz inne artykuły z tego bloku tematycznego: PROCES NEGOCJACJI Od czego rozpocząć negocjacje? Przygotowanie do negocjacji. Wymiana informacji w negocjacjach. Budowanie relacji w negocjacjach. Wywieranie wpływu i perswazja. Jak negocjować, jak robić ustępstwa w negocjacjach? Porozumienie w negocjacjach. Sprawdź też najbliższe szkolenia z negocjacji i ofertę usług negocjacyjnych.